Türkiyenin lezzeti bu festivalde

Ekber - Türkiye-nin lezzeti bu festivalde. 1İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Tüm Lokantalar, Restoranlar ve Tedarikçiler Derneği (TÜRES) işbirliğiyle düzenlenen Lezzetİstanbul Yemek Festivali, hem göze hem de damaklara hitap etti.

Festival, Türk mutfağının ne kadar zengin olduğunu bir kez daha kanıtladı.

Yemekler ,bir kültürün yansıtılmasında özel biryer ve önem taşır.Kasım ayının son haftasında Feshane `deki 2. `nci Mahmut Salonu `nda gerçekleştirilen `Lezzet İstanbul Yemek Festivali ` de bu topraklar üzerindeki kültürün ne derece zengin olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.

Her biri başka lezzette ,400 çeşidin beğeniyle sunulduğu Lezzetİstanbul Yemek Festivali ` İstsnbul Büyükşehir Belediyesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Tüm Lokantalar, Restoranlar ve Tedarikçiler derneği `nin (TÜRES)İşbirliğiyle düzenlenen bir etkinlik.Söz konusu festival İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu, Kültür ve Turizm Bakanı Müşaviri Zeynel Koç ,TÜRES Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Bingöl `ün yanı sıra ilçe belediye başkanları ,Büyükşehir bürokratları ve bine yakın davetlinin katılımıyla açıldı.

Ekber - Türkiye-nin lezzeti bu festivalde. 3Kaybolan tatların yeniden ortaya çıkartılarak, tüm mutfağın dünya turizmine kazandırılması amaçlayan festivalde, birbirinden lezzetli yemekler davetlilere ikram edildi.Etkinlikte ayrıca `Türk mutfağının dünü ,bugünü ve yarınlara hazırlanması ` konulu bir panel düzenlendi.Festivalin açılış konuşmasını yapan Başkan Kadir Topbaş, `Atalarımız Evvel taam,sonra kelâm demişler.Yemek ve mutfak meselesi çok önemlidir.Çünkü mutfak ,kültürün en önemli parçalarından birisidir.milletlerin dilleri,kıyafetleri görgü kuralları kadar mutfakları dakültürlerinin aynasıdır.Çünkü mutfak da kültür gibi tarihin ve coğrafyanın bir ürünüdür.Mutfağımızı içinde yaşadığımız bölgenin tarihinden ve coğrafyasından bağımsız düşünemeyiz. Mutfak bizim kültürümüzde özel bir öneme sahiptir ` dedi.

Dünyanın en zengin mutfakları arasında da bulunan Türk mutfağının tarihin, coğrafyanın ve farklı kültürlerin senteziyle oluştuğunun altını çizen Başkan, konuşmasının devamında şunları söyledi: `Bizim mutfağımız Anadolu tuvali üzerinde Orta Asya `nın Ortadoğu `nun ve Balkanlar `ın renklerini yansıtıyor. Çeşit zenginliğinin yanı sıra sağlıklı bir mutfak olması da büyük bir avantaj aslında.Ne yazık ki Türk mutfağı hak ettiği ölçüde tanınan ve tanıtılan bir mutfak değil. Türk mutfağını daha tanımamız, bütün dünyaya tanıtmamız ve onu kültürel bir değer olarak dünya turizmine kazandırmamız gerekiyor.Mutfağımız bizim gizli kalmış turizm Ekber - Türkiye-nin lezzeti bu festivalde. 2değerlerimizden birisi.Günümüzde gastronomi, eğlenceden turizme birçok sektör ile iç içe geçmiş durumda.Bugün bu alanda elde edeceğimiz başarılar, dünyanın turizm merkezi olma yolunda ilerleyen İstanbul `a büyük katkı sunacaktır. `

Lezzet sofrası İstanbul `

2010 Avrupa Kültür Başkenti olan fak kültürünün çok , önemli olduğuna değinen Kadir Topbaş,sanatın ,müziğin,mimarinin şaheserlerini bağrında taşıyan İstanbul `un aynı zamanda bir `Lezzet Sofrası ` olduğunu söyledi.Başka Topbaş, `Gözümüzün ,gönlümüzün neşesi olduğu gibi,aynı zamanda ağzımızın tadıdır.İstanbul anlatılırken birçok özelliğine vurgu yapılır da bir Lezzet Sofrası olduğuna çok fazla dikkat çekilmez.Oysa en çok vurgu yapılması gereken hususlardan biri bu olmalı. İnsanlar artık bir ülkeye sadece güneş, kumEkber - Türkiye-nin lezzeti bu festivalde. 4

Ve deniz için turistik seyahatler yapmıyor.Farklı kültürleri tanımak ,yeni lezzetleri keşfetmek için seyahatlere çıkıyor.Şehrimiz ve ülkemiz bu açıdan oldukça önemli bir potansiyel taşıyor.Bu potansiyeli harekete geçirmek zorundayız.Lezzetİstanbul Yemek Festivali `ni bu açıdan çok önemsiyorum Bu gibi etkinliklerinin sayıca artmasını ve büyümesini diliyorum `dedi.