BAKIM & TEMİZLİK

ÜRÜN KULLANIMINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
Ekber ürünlerinin bakım ve temizlik önerilerini belirtiyoruz.

 1. Ekber ürünlerini ilk kullanımından önce sıcak su ve sıvı bulaşık deterjanı ile yıkayınız.
 2. Leke oluşmaması için ürünleri yıkadıktan sonra bir bezle kurulayınız.
 3. Ürünler kullanıldıktan sonra bekletilmeden yıkanmalı çizilmemesi için ürünleri yıkarken sert maddelerle (Fırça metal tel v.s.) ovmayınız.
 4. Ürünleri susuz olarak ocak veya ısıtıcı da bırakmayınız.
 5. Tencere ve Tavaları çok sıcak iken ıslak yere koymayınız.
 6. Tencere ve tavaları zemine sert bir şekilde koymayınız sürüklemeyiniz ve düşürmeyiniz.
 7. Tencere ve tavaların kullanımında ürünlerin tabanları ocak ateşinin tam ortasına yerleştirilmeli alevin taban dışına taşması önlenmelidir.
 8. Çelik üzerinde su damlalarının oluşturduğu lekeleri çıkarmak için üzerine limon suyu veya sirke damlatılmış bir sünger ile silmek yeterli olacaktır.

TENCERE VE TAVA KULLANILMASINDADİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

 • Tencere ve tavalarınızı kullanmadan önce sıvı deterjanlı su ve sünger ile yıkayınız.
 • Tencere ve tavalar yemek pişirme, yemek ısıtma, kızartma, kavurma işlemi için kullanabilirsiniz.
 • Tencere ve tavalarınızı tabandaki termik kapsül çapına göre ocak'a yerleştiriniz. Ocak alevi tencerenin yanlarına taşmamasına dikkat ediniz.
 • Tencere ve tavalarınızı temizlerken durulayınız ve kuru bezle kurulayınız.
 • Tencere ve tavalarınızı içi boş iken, yanan ocağa koymayınız. Şayet boş olan tencere kızartılmışsa kati surette soğuk su ile temas ettirilmemesi kendi halinde soğumaya bırakılmalıdır.
 • Tencere ve tavalarınızdan uzun süre faydalanmak istiyorsanız; ani soğutma yapmayın, yerde sürüklemeyin yüksek yerden düşürmeyin, yerden uzak bir şekilde bırakmayın ve mümkünse kazan taşıma arabası ile götürüp getirin.
 • Yemek pişirirken yemeğe ilave edilecek tuzu kesinlikle soğuk su içerisine aktarmayın, ilave edilecek tuz su ısındıktan sonra veya yemek pişme esnasında yapılmalıdır. İlave edilen tuz'un erimesi için karıştırılmalı dibe çökmesine mani olunmalıdır zira dibe çökmesine mani olunmalıdır tuz ürününüze zarar verebilir.

TEMİZLİK
Ekber Tencere ve tavalar 304 (18/10) yüksek kaliteli paslanmaz çelikten üretilmiş olup, kolay temizlenebilen, son derece sağlıklı bakteri barındırmayan özelliğe sahiptir.
Sıvı deterjanlardan herhangi biriyle yıkayabilirsiniz. Ancak çizilmemesi için alüminyum çelik tel yün aşındırıcı ve sert malzemeler kıllanılmamalıdır.
Su lekelerinden korumak için kurulamak şarttır, ayrıca bu lekeler limonlu veya sirkeli su ile silip giderebilirsiniz.
Temizlik için kesinlikle çamaşır suyu, tuzruhu v.s. kullanmayınız.